Bolączką wielu firm jest niepoprawne wdrażanie metod statystycznych, które zamiast pomagać, zaczynają przeszkadzać w zapewnieniu jakości. W artykule przedstawiono prawidłowy sposób wprowadzenia SPC i najważniejsze wskaźniki w tym zakresie.
Trudno przecenić znaczenie metod statystycznych w zarządzaniu jakością procesów. Przede wszystkim pozwalają one na znaczne oszczędności finansowe, dzięki możliwości kontroli stosunkowo niewielkich próbek, zamiast całej produkcji – SPC staje się alternatywą dla kosztownej kontroli 100%. Ważnym warunkiem uzyskania zakładanych efektów stosowania statystyki jest jednak jej prawidłowe wdrożenie. Chodzi tu zarówno o poprawność na płaszczyźnie matematyki, jak i metodyki (procedury postępowania). Typowe błędy „matematyczne” to np.:
Popełnianych jest jednak także wiele błędów związanych z samą procedurą wprowadzania SPC, czyli kolejnością działań i doborem poszczególnych narzędzi. Można tu wymienić np. takie jak:
To oczywiście tylko przykładowe problemy, które można napotkać w trakcie auditowania metod sterowania procesami. I dotyczy to praktycznie każdej branży – od motoryzacji (która ma w zakresie SPC najściślejsze wymagania), przez AGD, farmację, aż po zakłady produkujące np. meble.
Uogólniając, można stwierdzić, że przyczyny błędnego wykorzystania metod statystycznych są tylko dwie. Pierwsza to brak wiedzy, jak to robić poprawnie. Druga (niestety równie „życiowa”) to brak czasu i konieczność omijania niektórych etapów, z uwagi na zbliżające się „kamienie milowe” realizowanego projektu. Na ten drugi problem ciężko znaleźć proste i uniwersalne rozwiązanie, ale brak wiedzy dość łatwo można uzupełnić.
Na schemacie przedstawiono prawidłowy, można powiedzieć – wzorcowy, schemat wdrażania metod statystycznych w firmie.
Zobacz schemat: SPC. Schemat wdrażania – RYSUNEK
Co oczywiste przedstawiony schemat nie jest kompletnym, szczegółowym algorytmem postępowania na zasadzie „jeśli to… zrób to…”, bo ciężko byłoby taki opisać, zachowując czytelność przekazu. Chodzi tu tylko o uporządkowanie najważniejszych etapów wdrażania i wskazanie mierników „sukcesu” na każdym z nich.
Dobrym rozwiązaniem dla osób odpowiedzialnych za wdrożenie metod statystycznych mogłaby się okazać szczegółowa lista kontrolna opracowana na podstawie przedstawionego powyżej schematu (np. taka na wzór list umieszczonych w wydanym przez AIAG podręczniku APQP). Korzyści z jej wykorzystania byłyby wielorakie:
Jeżeli wrócimy do tego, że prawidłowe wdrożenie statystyki jest dla firmy po prostu bardzo opłacalne, wydaje się oczywiste, że warto ten proces odpowiednio zaplanować i monitorować.
Autor: Tomasz Greber [PROQUAL]
Szkolenia otwarte
Szkolenia zamknięte
Szkolenia zamknięte
Szkolenia zamknięte
Szkolenia zamknięte
Szkolenia zamknięte
Szkolenia zamknięte
PROQUAL Management Institute
B. T. Greber Spółka Jawna