Analiza zebranych danych często nie jest prostą sprawą. Dzięki przygotowanemu przez nas schematowi dowiesz się, jakie powinny być kroki postępowania z uzyskanymi danymi.
WięcejW praktyce zarządzania jakością posługujemy się wieloma wskaźnikami tzw. zdolności (ang. capability). Ponieważ nie wszyscy wiedzą czego one dotyczą i czym się różnią, warto je trochę uporządkować.
WięcejProsty arkusz do samooceny PFMEA opracowany przez eksperta od FMEA, Tomasza Grebera. Celem arkusza jest pomoc w sprawdzeniu zgodności FMEA procesu z podstawowymi wymaganiami wynikającymi m.in. z nowego podręcznika AIAG & VDA.
WięcejOcena prawdopodobieństwa wykrycia wady lub przyczyny od zawsze była ważnym elementem analizy FMEA. W nowym podręczniki AIAG & VDA wprowadzono jednak istotne zmiany w sposobie wyznaczania wartości D – zostały one szczegółowo omówione w artykule.
WięcejUtarło się przekonanie, że AQL, czyli graniczny poziom jakości (zresztą zwykle błędnie rozumiany w firmach), który wykorzystuje się przy odbiorach jakościowych partii wyrobów, wyczerpuje tematykę kontroli wyrywkowych metodą alternatywną.
WięcejNa niemal każdy proces wpływają dziesiątki, a nawet setki parametrów zarówno kontrolowalnych, jak i zakłóceń. Pomiędzy nimi występują interakcje wieloczynnikowe, które niezwykle trudno wykryć standardowymi metodami doświadczalnymi.
WięcejPojęciami często mylonymi przy opisywaniu procesów, używanymi czasami wręcz zamiennie (co jest błędem) są: zdolność i stabilność. Rozróżnienie tych cech procesu jest istotne, ponieważ są one podstawą do ewentualnego wdrażania działań doskonalących.
WięcejPROQUAL Management Institute
B. T. Greber Spółka Jawna