Odwiedź nas również na:
Facebook
Facebook

Strefa wiedzy

Ślad węglowy – kluczowy krok w kierunku dalszej przyszłości

W dobie narastających problemów związanych ze zmianami klimatycznymi, pojęcie śladu węglowego stało się jednym z najważniejszych terminów w zakresie ochrony środowiska i zachowania zrównoważonego rozwoju.

Co to jest ślad węglowy?

Ślad węglowy oznacza ilość gazów cieplarnianych emitowanych z danego działania, produktów lub usług, które konsumujemy. W praktyce oznacza to, że każdy z nas ma wpływ na globalne ocieplenie. 

Emitowanie gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla (CO2), metan (CH4) czy podtlenek azotu (N2O) związane jest z dostarczaniem energii, transportem, produkcją, utylizacją produktów a także z innymi działaniami. Ślad węglowy obejmuje zarówno emisje bezpośrednie (np. związane z produkcją i procesami produkcyjnymi) jak i pośrednie (np. związane z transportem czy wytworzeniem materiałów i usług. 

Dlaczego ślad węglowego ma tak duże znaczenie?

Ponieważ emisje gazów cieplarnianych mają wpływ na naszą planetę. Emisje gazowe, szczególnie te pochodzące z sektora energetycznego, transportowego i przemysłowego, bezpośrednio wpływają na wzrost temperatury na Ziemi. Wzrost ilości CO2 w atmosferze powoduje ocieplenie klimatu na Ziemi. To z kolei prowadzi do topnienia lodowców, zmiany poziomu morza czy zmianach w bioróżnorodności. Ograniczenie śladu węglowego staje się więc jednym z wyzwań, przed którymi stoimy.

Świadomość śladu węglowego rośnie zarówno na poziomie jednostek gospodarczych, jak i na poziomie jednostek społecznych. Wiedza na jego temat pozwala na szybkie podjęcie decyzji, które mogą pomóc w ochronie naszego środowiska i planety. 

Ślad węglowy firmy

Jeśli zaś chodzi o biznes – ślad węglowy staje się nieodłączną częścią strategii zrównoważonego rozwoju. Przedsiębiorstwa, które skupiają się na redukcji emisji gazów cieplarnianych, nie tylko przyczyniają się do ochrony środowiska, ale także zwiększają swoją konkurencyjność, poprawiają reputację i otwierają drzwi do nowych możliwości biznesowych. Warto więc zapamiętać, że inwestycja w zrównoważony rozwój to inwestycja w przyszłość. 

Dlatego zapraszamy na nasze szkolenia z tego tematu: Ślad węglowy organizacji i produktu (ISO 14064, ISO 14067)


Autor: Joanna Kruszewska [PROQUAL]

PROQUAL Management Institute
B. T. Greber Spółka Jawna

ul. Ostrowskiego 30, 53-238 Wrocław
e-mail: biuro@proqual.pl
tel.: +48 71 355 18 08
fax: +48 71 72 313 94
Godziny pracy biura: 8:00 - 16:00 Więcej
Facebook
© Copyright PROQUAL | Realizacja PROADAX
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.