U wielu naszych klientów obserwujemy pewien „standardowy” problem. Kiedy pojawia się potrzeba wykorzystania pewnej metody statystycznej.
Kiedy pojawia się potrzeba wykorzystania np. SPC, MSA lub innej metody statystycznej – zaczyna się szukanie jakiejś formatki MS Excel (Internet, konsultanci) i rozpoczyna się z ich wykorzystaniem sterowanie procesem (np. produkcyjnym, pomiarowym).
Nie ma nic złego w MS Excel, ale nie zawsze twórcy formatek mają odpowiednie przygotowanie merytoryczne.
Przykłady (tylko kilka z ostatnich miesięcy):
Widząc powyższe przykłady błędów, ważne jest potraktowanie wszelkich stosowanych formatek (które pozwalają kontrolować procesy), na równi z suwmiarkami, wagami i innymi urządzeniami kontrolnymi.
I tak jak nie wyobrażamy sobie używania nieskalibrowanej (niewzorcowanej) suwmiarki, tak samo nie powinniśmy sobie wyobrażać używania niezwalidowanych formatek. Można tu zresztą nawiązać bezpośrednio do zapisu podręcznika MSA AIAG, gdzie podano, że elementem systemu pomiarowego obok (co oczywiste urządzenia i człowieka) jest właściwe oprogramowanie.
Bardzo zachęcamy więc do zupełnie poważnego potraktowania tematu walidacji stosowanych formatek. I nie chodzi tu tylko o zapewnienie braku niezgodności na audytach (wewnętrznych lub zewnętrznych) – choć to też ważne, ale przede wszystkim o to, żeby nie podejmować błędnych (często kosztownych) decyzji przy zarządzaniu jakością.
Nie wiesz jak zwalidować swoją formatkę? Napisz do nas: biuro@proqual.pl
Szkolenia zamknięte
Szkolenia otwarte
Szkolenia zamknięte
Szkolenia zamknięte
PROQUAL Management Institute
B. T. Greber Spółka Jawna