Odwiedź nas również na:
Facebook
Facebook

Strefa wiedzy

Sterowanie procesem z wykorzystaniem formatek

U wielu naszych klientów obserwujemy pewien „standardowy” problem. Kiedy pojawia się potrzeba wykorzystania pewnej metody statystycznej.

Kiedy pojawia się potrzeba wykorzystania np. SPC, MSA lub innej metody statystycznej – zaczyna się szukanie jakiejś formatki MS Excel (Internet, konsultanci) i rozpoczyna się z ich wykorzystaniem sterowanie procesem (np. produkcyjnym, pomiarowym).

 

UWAGA! Nie stosuj niesprawdzonych formatek!

Nie ma nic złego w MS Excel, ale nie zawsze twórcy formatek mają odpowiednie przygotowanie merytoryczne.

Przykłady (tylko kilka z ostatnich miesięcy):

  • Błąd we wzorze na Cp (odchylenie standardowe) – efekt: Cp zamiast 6,5 wychodziło 0,85.
  • Błąd w formatce MSA dla metody ARM (błąd w mianowniku wzoru na %GRR) – efekt: %GRR wyszło 2,45%, a powinno 75,4%!
  • Błąd w formatce do MSA atrybutowego dla kontroli wzrokowej (błąd w adresowaniu komórek) – efekt: mimo błędnych odpowiedzi/decyzji kontrolera, jego skuteczność cały czas pozostawała na poziomie 100%.
  • Błąd we wzorze na ndc (m.in. zasada zaokrąglania) – efekt: ndc=0, choć jest to wynik niemożliwy.
  • Rekordowa była na razie formatka do MSA, która z 14 zawartych w niej wzorów, 9 miała błędnych! A co najgorsze była w firmie normalnie używana.

 

Traktuj wszelkie stosowane formatki na równi z urządzeniami kontrolnymi

Widząc powyższe przykłady błędów, ważne jest potraktowanie wszelkich stosowanych formatek (które pozwalają kontrolować procesy), na równi z suwmiarkami, wagami i innymi urządzeniami kontrolnymi.

I tak jak nie wyobrażamy sobie używania nieskalibrowanej (niewzorcowanej) suwmiarki, tak samo nie powinniśmy sobie wyobrażać używania niezwalidowanych formatek. Można tu zresztą nawiązać bezpośrednio do zapisu podręcznika MSA AIAG, gdzie podano, że elementem systemu pomiarowego obok (co oczywiste urządzenia i człowieka) jest właściwe oprogramowanie.

 

Podsumowanie

Bardzo zachęcamy więc do zupełnie poważnego potraktowania tematu walidacji stosowanych formatek. I nie chodzi tu tylko o zapewnienie braku niezgodności na audytach (wewnętrznych lub zewnętrznych) – choć to też ważne, ale przede wszystkim o to, żeby nie podejmować błędnych (często kosztownych) decyzji przy zarządzaniu jakością.

Nie wiesz jak zwalidować swoją formatkę? Napisz do nas: biuro@proqual.pl 

PROQUAL Management Institute
B. T. Greber Spółka Jawna

ul. Ostrowskiego 30, 53-238 Wrocław
e-mail: biuro@proqual.pl
tel.: +48 71 355 18 08
fax: +48 71 72 313 94
Godziny pracy biura: 8:00 - 16:00 Więcej
Facebook
© Copyright PROQUAL | Realizacja PROADAX
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.