Odwiedź nas również na:
Facebook
Facebook

Strefa wiedzy

Porównanie podejść do analizy MSA wg AIAG i VDA 5

Zaktualizowana edycja 3 podręcznika VDA 5 wprowadza dość spore zmiany w podejściu do analizy zdolności systemów i procesów pomiarowych. W poniższej tabeli znajduje się porównanie dwóch popularnych podejść do analizy "MSA" - AIAG i VDA 5.

W poniższej tabeli znajduje się porównanie dwóch popularnych podejść do analizy „MSA” – AIAG i VDA – które warto rozróżniać.

AIAG MSA ed. 4 VDA 5 ed. 3
Zakres: tzw. MSA, czyli analiza systemów pomiarowych. Zakres: badanie zdolności systemów (przyrządów) i procesów pomiarowych oparte na ryzyku.
Podejście „tradycyjne” i ogólnie znane. Podejście „nowe”, nietypowe.
Obliczenia oparte zazwyczaj o proste do obliczenia wartości średnie i rozstępy. Obliczenia oparte o tzw. niepewności pomiarowe złożone i rozszerzone (m.in. odchylenia standardowe).
Podejście do badania „typowe”, czyli kilka części, kilku operatorów, kilka powtórzeń i z tego wyliczenie wskaźników (np. %GRR, ndc). Rozbudowane podejście – prócz badań „typowych”, dodatkowe badania niepewności, np. niepewność stabilności, niepewność z homogeniczności części itp.
„Proste” wzory:

„Skomplikowane” i złożone wzory:

Do wyznaczenia wskaźników wystarczy przeprowadzony „eksperyment” (pomiary). Do wyznaczenia wskaźników potrzebne wiele dodatkowych informacji – np. niepewność standardowa kalibracji (wzorca).
Obliczenia możliwe do przeprowadzenia
w typowych programach takich jak Minitab czy Statistica (oraz popularnych formatkach MS Excel).
Obliczenia możliwe do przeprowadzenia
w dedykowanych do VDA 5 programach (Minitab ani Statistica nie obejmują obecnie zakresu VDA), np. Q-DAS Solara (formatki MS Excel możliwe, ale rzadko spotykane).

Tabele dostępna również w wersji do pobrania: Analiza MSA wg AIAG i VDA 5 – różnice.

 

PROQUAL Management Institute
B. T. Greber Spółka Jawna

ul. Ostrowskiego 30, 53-238 Wrocław
e-mail: biuro@proqual.pl
tel.: +48 71 355 18 08
fax: +48 71 72 313 94
Godziny pracy biura: 8:00 - 16:00 Więcej
Facebook
© Copyright PROQUAL | Realizacja PROADAX
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.