Czy wiedziałeś, że: Jest znaczna różnica między analizą MSA robioną wg AIAG a podręcznikiem VDA 5? Dobór przyrządu pomiarowego wcale nie jest taki prosty? Przeczytaj artykuł i dowiedź się dlaczego.
Jest znaczna różnica między analizą MSA robioną wg AIAG a podręcznika VDA 5.
Przed analizą skuteczności systemu kontrolnego sprawdź, który standard Cię obowiązuje lub czego oczekuje Twój klient, żeby nie marnować swojego czasu. Jest to niezmiernie istotne ponieważ podejścia według AIAG i VDA 5 znacznie się różnią sposobem wykazywania tej skuteczności, chociaż przyświeca im wspólny cel, jakim jest sprawdzenie czy system (proces) jest skuteczny.
W przypadku AIAG podstawowym wskaźnikiem skuteczności systemu pomiarowego jest %GRR, na który wpływają dwa czynniki: powtarzalność i odtwarzalność, które odnosi się do tolerancji lub zmienności całkowitej procesu.
Natomiast w podręczniku VDA 5 podstawowy wskaźnik to QMP (wskaźnik przydatności), który ujmuje znacznie więcej elementów niż jego odpowiednik %GRR, bo poza powtarzalnością i odtwarzalnością w tzw. budżecie niepewności znaleźć można m.in. niepewność biasu, niepewność liniowości, niepewność kalibracji, niepewność interakcji między operatorem a częścią itd. (wzór podany w VDA ma dwie linijki).
Różne standardy mają inne wymagania w tym zakresie, lecz nie sam standard definiuje jaki przyrząd pomiarowy wybrać. Wpływ ma również branża w jakiej działa firma.
Jedną z najważniejszych cech przyrządu pomiarowego, którą powinniśmy się kierować przy jego doborze jest jego rozdzielczość (zwykle oznaczana jako RE).
Konsekwencją dopuszczenia zbyt słabej rozdzielczości mogą być poważne problemy przy sterowaniu procesem, a wręcz brak możliwości wykorzystania niektórych metod statystycznych (np. części narzędzi SPC).
Tradycyjnym podejściem doboru rozdzielczości jest zasada ten to one, czyli zapewnienie, żeby podziałka przyrządu była co najmniej 1/10 części pola tolerancji (lub pola zmienności procesu). I to zazwyczaj wystarcza. Jeżeli jednak firma działa w branży motoryzacyjnej, wymagania do spełnienia mogą być dużo większe.
Standard VDA 5 (opracowany przez niemiecki rynek motoryzacyjny) wymaga wskaźnika RE na poziomie co najwyżej 5% pola tolerancji, czyli rozdzielczość musi być nie gorsza nić 1/20 pola tolerancji. Ale to nie wszystko. W motoryzacji do spełnienia są jeszcze tzw. CSR. I tu wymagania mogą być jeszcze wyższe.
Przykładowo:
Firma BMW w swoim najnowszym standardzie dotyczącym zarządzania środkami pomiarowymi pisze, że owszem, rozdzielczość 5% pola tolerancji może być wystarczająca, ale jeżeli w grę wchodzi mierzenie charakterystyk specjalnych, to wymagania rosną. W przypadku takich pomiarów wymagana jest rozdzielczość na poziomie 2% pola tolerancji, czyli 1/50! Zatem, jeżeli wymiar na rysunku opisany jest jako 5 mm +/- 0,1 mm, to wymagana rozdzielczość przyrządu wynosi 0,2*2%, czyli 0,004 mm – czyli tu już zwykła suwmiarka nie wystarcza.
Jeśli chcesz aby Twoja praca nie poszła na marne to dokładnie sprawdź jaki standard obowiązuje w Twojej branży i jakie specyficzne wymagania są oczekiwane od Twoich kontrahentów. Ułatwi to znacznie Twoją pracę i pozwoli zaoszczędzić czas, który byłby potrzebny na wykonywanie wszystkich obliczeń od nowa.
Szkolenia otwarte
Szkolenia zamknięte
Szkolenia zamknięte
Szkolenia zamknięte
Szkolenia zamknięte
Szkolenia zamknięte
Szkolenia zamknięte
Szkolenia zamknięte
Szkolenia zamknięte
PROQUAL Management Institute
B. T. Greber Spółka Jawna