Odwiedź nas również na:
Facebook
Facebook

Strefa wiedzy

TOC – istota teorii ograniczeń

„Naprawdę nie ma wyboru w tym zakresie. Albo my zarządzamy ograniczeniami, albo ograniczenia zarządzają nami.Ograniczenia będą determinowały wielkość produkcji  bez względu na to, czy ich istnienie będzie uznane i czy będą zarządzane, czy też nie…”

Noreen, Smith , Mackey

(The Theory of Constraints and its Implications of Management Accounting)

 

The Theory of Constraints ( w skrócie TOC) to nie tylko teoria ale to holistyczne podejście, stworzone i rozpowszechnione przez dr Eliyahu M. Goldratt, do organizacji pozwalające osiągnąć spektakularne wyniki w relatywnie krótkim czasie. To również sposób myślenia, który pozwala identyfikować te obszary, które wymagają poprawy w każdej firmie, opracować drzewo stanu docelowego organizacji oraz ustalić drogę, priorytety, aby z zaangażowanym zespołem osiągnąć wyznaczony cel.

TOC jest przełomową strategią zarządzania we wszystkich obszarach, gdyż pozwala osiągnąć w większość organizacji typowe wyniki tj. [The World of Theory of Consraints, Vicky Mabin & Steven Balderstone, St. Lucie Press]:

w obszarze produkcji

 • Produkowanie więcej przy zachowaniu terminowej realizację produkcji w 95%
 • Uwolnienie mocy produkcyjnych od 25-70%
 • Obniżenie zapasów o 49%
 • Skrócenie czasu realizacji produkcji o ok. 65%

w zarządzaniu projektami:

 • Realizowanie projektu na czas z utrzymaniem założonego budżetu w min. 95%
 • Uwolnienie mocy projektowych od 20-50%
 • Skrócenie czasu realizacji projektu o 30%

w logistyce:

 • Spadek zapasów od 20-50%
 • Spadek braków o ponad 50%
 • Zwiększenie rotacji zapasów o ponad 2 krotność

Dodatkowo dzięki wdrożeniu TOC dział sprzedaży zwielokrotnia sprzedaż, a dział marketingu umie tworzyć ofertę nie do odrzucenia, dział finansowy umie szybko i trafnie analizować projekty inwestycyjne i organizacyjne, dział HR eliminuje większość konfliktów personalnych posługując się narzędziami myślowymi, a Zarząd Spółki szybko maksymalizuje zysk netto skupiając się na najważniejszych obszarach.

TOC sprawdza się również wszędzie tam, gdzie zostały już wdrożone inne metody ciągłego doskonalenia tj. Lean, Kaizen, czy Six Sigma. TOC wspiera ponadto Lean, Six Sigma w usprawienieniu organizacji w zidentyfikowanych obszarach.

 

Wszystkie osoby, którym zależy na zwiększaniu efektywności swojej pracy zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleniową: https://proqual.pl/szkolenie/toc/.

PROQUAL Management Institute
B. T. Greber Spółka Jawna

ul. Ostrowskiego 30, 53-238 Wrocław
e-mail: biuro@proqual.pl
tel.: +48 71 355 18 08
fax: +48 71 72 313 94
Godziny pracy biura: 8:00 - 16:00 Więcej
Facebook
© Copyright PROQUAL | Realizacja PROADAX
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.