Szkolenie to w dużej części mocno rozbudowana praca warsztatowa, w czasie której tworzymy plan kontroli zgodny z wytycznymi AIAG oraz wymaganiami IATF 16949. Uczestnicy nauczą się tworzyć plany kontroli zgodnie z rozbudowaną siecią powiązań z pozostałymi core tools. Ważnym punktem szkolenia jest poznanie zależności pomiędzy planem kontroli a PFC, FMEA, MSA, SPC i charakterystykami specjalnymi. Po szkoleniu uczestnicy dostaną zbudowany w czasie zajęć wzorcowy plan kontroli oraz edytowalne formularze.
Wśród najważniejszych dokumentów ,,jakościowych” znajduje się plan kontroli. Wzorcowy przykład powinien zawierać (wbrew pozorom) nie tylko spis działań kontrolnych, ale opisywać cały pomysł firmy na zarządzanie danym procesem. W planie podane są nie tylko nadzorowane charakterystyki (wyrobu i procesu), ale także ich wartości docelowe (co w przypadku charakterystyk procesu jest ważnym elementem know-how firmy), sposoby mierzenia oraz zasady nadzorowania (np. karty kontrolne SPC).
Dlaczego warto wybrać się na szkolenie? Poprawnie prowadzone plany kontroli bez wątpienia mogą przyczynić się do zmniejszenia liczby produkowanych wyrobów niezgodnych i obniżenia kosztów jakości (np. dzięki optymalizacji kosztów kontroli przez dobór właściwych wielkości próbek).
Z angielskiego control plan (CP) jest jednym z obowiązkowych elementów APQP, a zatem jednym z ważniejszych dokumentów w relacji dostawca-klient.
ZAWARTOŚĆ:
ZAWARTOŚĆ:
ĆWICZENIA:
Tworzenie nagłówka systemowego planu kontroli – studium przypadku.
Tworzenie wierszy planów kontroli – studium przypadku.
ZAWARTOŚĆ:
ĆWICZENIA:
Tworzenie elementów planu kontroli w oparciu o PFC.
ZAWARTOŚĆ:
ĆWICZENIA:
Definiowanie charakterystyk procesu w oparciu o PFMEA.
Definiowanie charakterystyk produktu w oparciu o PFMEA.
Tworzenie zarysu metody kontroli w oparciu o PFMEA.
ZAWARTOŚĆ:
ĆWICZENIA:
Planowanie działań MSA w oparciu o plan kontroli – dobór metod.
Analiza przykładowych analiz MSA i reagowanie w zakresie planu kontroli.
ZAWARTOŚĆ:
ĆWICZENIA:
Definiowanie częstotliwości pomiaru w oparciu o wyniki SPC.
Rozbudowa metody kontroli i planu reakcji w oparciu o SPC.
Analiza przykładowych kart kontrolnych oraz wyników zdolności i przekładanie uzyskanych informacji na zawartość planu kontroli.
ZAWARTOŚĆ:
ĆWICZENIA:
Definiowanie oznaczeń dla charakterystyk specjalnych.
Definiowanie reguł dla planu reakcji przy charakterystykach specjalnych.
ZAWARTOŚĆ:
Dbamy o to, żeby dużą część szkolenia zajęły ćwiczenia i praktyczne warsztaty – wtedy uczestnikom szkolenia łatwiej zapamiętać nowe dla nich informacje.
Podczas tego szkolenia praktyka to m.in. zadania w zakresie:
Po szkoleniu każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający odbycie szkolenia.
Adresaci:Inżynierowie jakości, technolodzy, osoby pracujące w przemyśle motoryzacyjnym. Osoby odpowiedzialne za tworzenie planu kontroli, analizy PFMEA.
PROQUAL Management Institute
B. T. Greber Spółka Jawna