Odwiedź nas również na:
Facebook
Facebook

Strefa wiedzy

Wskaźniki zdolności SPC – przegląd

W praktyce zarządzania jakością posługujemy się wieloma wskaźnikami tzw. zdolności (ang. capability). Ponieważ nie wszyscy wiedzą czego one dotyczą i czym się różnią, warto je trochę uporządkować.


Czym są wskaźniki zdolności?
 

Wskaźniki zdolności stosowane w ramach statystycznego sterowania procesami (SPC) i pozwalają na badanie jakości procesów lub maszyn. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić czy produkcja może być wadliwa.


Podstawowe wskaźniki zdolności
 

W „gąszczu” wskaźników zdolności są te mniej i bardziej istotne (użyteczne) oraz mniej i bardziej popularne. Nie warto zapewne znać wszystkich, bo te bardzo specyficzne wykorzystywane są niezwykle rzadko, ale w zakresie wskaźników podstawowych warto mieć przynajmniej ogólną wiedzę.

W tabeli 1 zestawiono najważniejsze informacje na temat najczęściej używanych wskaźników.

Tabela 1. Zestawienie podstawowych wskaźników

Karta wzorów - wskaźniki zdolności

Uwaga 1: podane w tabeli wzory są odpowiednie, gdy rozkład danych jest zgodny z rozkładem normalnym

Uwaga 2: dla wskaźników Cm/Cmk istnieją także alternatywne wzory 

Tabela ze wzorami jest również dostępna do pobrania poniżej.


Krótki opis wskaźników zdolności
 

𝑪𝒎/𝑪𝒎𝒌 – wskaźniki oceniające zdolność maszyny do utrzymania wymaganych specyfikacji dla produkowanego wyrobu.  

𝑷𝒑/𝑷𝒑𝒌 – wskaźniki wydajności (ang. performance) używane do oceny procesu, który nie musi być statystycznie ustabilizowany. Mają pomóc w ocenie czy proces będzie w stanie wykonać wyrób zgodny z wymaganiami.   

Wskaźniki oceniają proces na podstawie ograniczonych informacji (krótka produkcja) i są liczone z odchylenia całkowitego uwzględniającego każdy zebrany wynik (tzw. overall), które daje możliwość zobaczenia pełnej zmienności wyników.  

𝑪𝒑/𝑪𝒑𝒌  wskaźniki stosowane w przypadku oceny zdolności procesu, który jest statystycznie stabilny. Ich celem jest ocena tego czy proces w różnych warunkach utrzyma wyrób w danej specyfikacji. Opierają się o tzw. zmienność krótkoterminową (tzw.  within), a przez to nie są „czułe” na niektóre zmiany w procesie. 

 

Kiedy stosować wybrany wskaźnik zdolności? 

Czas („miejsce”) wykorzystywania przedstawionych wskaźników w trakcie wdrażania projektu nie jest przypadkowy. Powinna być zachowana kolejność przedstawiona na rys. 1.

Kolejność wskaźników na osi

Rys. 1. Kolejność wykorzystywania wybranych wskaźników 

 

Podsumowanie

Wskaźniki odgrywają bardzo ważną rolę w zarządzaniu jakością.  Pozwalają bowiem nie tylko łatwo komunikować się w sprawie poziomu jakości (np. „U mnie Cpk wynosi 2,4” – to bardzo dobra informacja), ale także monitorować zmiany w procesach poprzez porównywania wartości wskaźników np. przed i po akcji doskonalącej. Warto się im zatem dokładnie przyglądnąć i poznać także te zaawansowane, pozwalające oceniać np. nietypowe procesy. 

 


Autor: Tomasz Greber [PROQUAL]

 

Pobierz tabelę z wzorami podstawowych wskaźników zdolności


PROQUAL Management Institute
B. T. Greber Spółka Jawna

ul. Ostrowskiego 30, 53-238 Wrocław
e-mail: biuro@proqual.pl
tel.: +48 71 355 18 08
fax: +48 71 72 313 94
Godziny pracy biura: 8:00 - 16:00 Więcej
Facebook
© Copyright PROQUAL | Realizacja PROADAX
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.