Plan kontroli pomaga utrzymać wysoką jakość produktów poprzez monitorowanie procesów produkcyjnych. Dzięki temu narzędziu można sprawnie dostarczyć produkt zgodny z wymaganiami klienta.
„Plan kontroli” to formalnie niepoprawna nazwa dokumentu, wynikająca z nieprawidłowego spolszczenia oryginalnej nazwy control plan – a zatem dokument ten powinien się nazywać „plan sterowania”. Dopóki jednak w oficjalnym tłumaczeniu standardu IATF 16949, który przywołuje ten dokument, występuje nazwa „plan kontroli”, to taką nazwą można się posługiwać.
Plan kontroli jest dokumentem mającym postać tabeli (nie do końca uściślonej co do formy – firmy mogą bowiem wykorzystywać tu swoje autorskie pomysły), w której zawarte są informacje o tym, jakie w poszczególnych fazach procesu pojawiają się charakterystyki wyrobu i procesu, jakie powinny mieć wartości oraz jak nimi sterujemy (system kontrolny, próbka, reakcja itp.). To mniej więcej oddaje sens planu kontroli.
Można powiedzieć, że praca z planami kontroli przebiega w czterech krokach (rys. 1).
Rys. 1. Ogólny przykład schematu pracy z planami kontroli
Źródło: opracowanie własne na podstawie podręcznika AIAG Control Plan, ed. 1, 2024.
Każdy z przedstawionych na rysunku kroków może przebiegać w konkretnych firmach w bardzo różny sposób (co wynikać może choćby ze specyfiki branży, w której firma pracuje), ale ogólne zasady pozostają niezmienne.
Pierwszy etap tworzenia „pomysłu” firmy na nadzorowanie procesu wspomagany jest zwykle przez różne metody i narzędzia wykorzystywane w szeroko rozumianym procesie planowania i projektowania procesu i wyrobu, m.in.:
Powyższa lista oczywiście nie jest kompletna i uwzględnia tylko najbardziej typowe metody. Niezależenie od tego, czym się posłużymy, powinniśmy zebrać informacje potrzebne do pierwszych kolumn typowego planu kontroli – na rys. 2 (i dalszych) przedstawiono plan kontroli w postaci proponowanej w najnowszym, a zarazem pierwszym, standardzie dotyczącym planów kontroli opublikowanym przez AIAG w 2024 r. Co ważne – sam wygląd planu kontroli może być dowolnie zmieniony przez organizację, o ile tylko zawarte w nim będą co najmniej te informacje, które są w skazane w wymaganiach klientów (np. standardzie AIAG, IATF 16949 czy specyficznych wymaganiach klientów – CSR).
Rys. 2. Plan kontroli – kolumny do opisania tego co będzie kontrolowane
Źródło: opracowanie własne na podstawie podręcznika AIAG Control Plan, ed. 1, 2024.
Pierwsze kolumny typowego planu kontroli obejmują następujące informacje:
Powyższe zestawienie pokazuje minimalne wymagania w zakresie tej części planu kontroli – poszczególne firmy mogą go sobie dowolnie rozbudować.
Co oczywiste, każda firma ma ograniczone zasoby, zatem kontrolowanie wszystkiego w 100% wyprodukowanych wyrobów techniczne jest zwykle niewykonalne (choć oczywiście są i takie przypadki kontroli, co wynika np. z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa klientów). Pojawia się zatem pytanie jak i ile wyrobów kontrolować. Przy pytaniu o wielkość kontrolowanej próbki z pomocą przychodzą różnego rodzaju metody statystyczne – od typowego SPC (np. dzięki kartom kontrolnym zrozumiemy zmienność procesu w czasie i dobierzemy właściwe próbkowanie), po AQL (np. dzięki tabelom z planami badań ustalimy, jaka próbka będzie wiarygodna z punktu widzenia statystyki). Z punktu widzenia dokumentu, jakim jest plan kontroli do opisania mamy (jako minimum) elementy ujęte na rys. 3.
Rys. 3. Plan kontroli – przykład kolumny do opisania metod kontroli
Źródło: opracowanie własne na podstawie podręcznika AIAG Control Plan, ed. 1, 2024.
Kolejne kolumny typowego planu kontroli obejmują następujące informacje:
Tak jak w przypadku poprzedniego kroku – poszczególne firmy mogą dowolnie rozszerzyć powyższy opis i dodać do planu kontroli dodatkowe kolumny (np. wydzielić kolumnę na dokumenty – procedury i instrukcje – opisujące sposób kontroli).
Jak podaje standard AIAG, ale też jak podpowiada zdrowy rozsądek, zaplanowane wstępnie metody kontroli należy zweryfikować przed ich wdrożeniem na pełną skalę. Ta weryfikacja przebiegać powinna w dwóch etapach, albo inaczej – na dwóch obszarach:
Warto tu przypomnieć, że w zakresie tzw. MSA zazwyczaj wykorzystuje się jeden z dwóch standardów motoryzacyjnych. Pierwszy to ten opracowany przez organizację AIAG (obecnie obowiązuje jego czwarte wydanie), drugi to VDA 5 (ostatnie trzecie wydanie miało miejsce w 2021 r.). Ale oczywiście w niektórych specyficznych branżach wykorzystać należy inne adekwatne standardy, np. AS13003 (lub podręczniki referencyjne RM13003 i ASTM E2782) w branży lotniczej.
Gdy już wiadomo co i jak ma być kontrolowane pozostaje tylko przystąpić do kontroli. Ale ponieważ kontrole nie zawsze wykażą zgodność z wymaganiami, warto też ustalić jakie działania powinna podjąć osoba kontrolująca, gdy dana charakterystyka nie będzie miała oczekiwanej wartości. Jest na to konkretne miejsce w planie kontroli (rys. 4).
Rys. 4. Plan kontroli – kolumny do opisania sposobu reagowania na niezgodności
Źródło: opracowanie własne na podstawie podręcznika AIAG Control Plan, ed. 1, 2024.
Dwie ostatnie kolumny typowego planu kontroli pozwalają na udokumentowanie kolejnych informacji:
Te dwie kolumny kończą typową budowę planu kontroli.
Nowy podręcznik AIAG do planów kontroli (wydany w marcu 2024 r.) nie jest jedynym standardem w tym zakresie (warto tu choćby wymienić wymagania IATF 16949, który podaje długą listę elementów, które plan kontroli powinien zawierać, czy wskazówki standardów VDA w tym zakresie, a w branży lotniczej AS9145 i AS13004). Analizując jednak historię rozwoju tematyki zarządzania jakością w różnych branżach (choćby w zakresie FMEA, SPC czy MSA), może się on okazać najważniejszy i ponadbranżowy.
Na pewno warto wczytać się w podręcznik AIAG nie tylko w zakresie tego, jak „wypełnić tabelkę”, ale też w wiele innych nowych zagadnień wprowadzonych w 2024 r. przez AIAG w zakresie sterowania procesami, np.:
Bez wątpienia sterowanie procesami to temat nie tylko ważny, ale też bardzo ciekawy. Można tu wykorzystać wiele różnorodnych rozwiązań i dopasować je do specyfiki firmy tak, żeby plan kontroli nie był dla firmy kolejnym niepotrzebnym dokumentem, a stał się przepisem na utrzymanie oczekiwanej jakości produkowanych wyrobów.
PROQUAL Management Institute
B. T. Greber Spółka Jawna