Odwiedź nas również na:
Facebook
Facebook

Strefa wiedzy

Publikacje VDA

Artykuł ma na celu przybliżenie tematu popularnych standardów wydawanych przez niemiecką organizację VDA. 

VDA QMC (Verband der Automobilindustrie Quality Management Center) to niemieckie stowarzyszenie przemysłu motoryzacyjnego, w którym współpracują m.in. przedstawiciele OEM i ich dostawcy. Organizacja zajmuje się rozwojem metod i systemów zarządzania jakością dla branży motoryzacyjnej.  

Grupa angażuje się m.in. w publikację standardów jakościowych, które dopasowane są do najnowszych technologii.   

Co oznaczają poszczególne kolory okładek publikacji od VDA QMC?  

Zanim zaczniemy omawiać poszczególne podręczniki w ramach wprowadzenia chcieliśmy zwrócić uwagę na kolory książek wydawanych przez VDA.   

Żółta – oznacza wersję projektową grupy VDA QMC danej publikacji tak zwany Yellow Print. Może być to aktualizacja już istniejącego standardu lub zupełnie nowy tom. Jest to wersja bezpłatna, publikowana w wersji elektronicznej na stronie VDA.   

Przed wydaniem ostatecznej wersji podręcznika wraz z Yellow Printem na oficjalnej stronie udostępniana jest formatka i dane do wysyłania uwag, komentarzy (przeważnie na składanie informacji zwrotnych są 3 miesiące).    

Po zakończeniu etapu zbierania feedback’u analizowane są wszystkie uwagi i wprowadzane ostateczne poprawki w nowej publikacji, a na koniec wydawany jest nowy podręcznik z czerwoną bądź niebiesko-złotą okładką.     

Czerwona – tą okładkę posiadają książki, które zawierają wymogi do systemów zarządzania jakością i aspektów technicznych tych wymagań.    

Niebiesko-złota – okładkę w kolorze niebieskim z poziomym złotym pasem posiadają publikacje głównie z wytycznymi (oczywiście CSR poszczególnych klientów mogą narzucić wymóg korzystania z tych publikacji), które w odróżnieniu od czerwonych tomów są bardziej zorientowane na opisy techniczne procesów. Można zauważyć również, że te rekomendacje często poruszają aspekt związany z zarządzaniem dostaw lub kontekst marketingowo-techniczny.   

Niebiesko-złote tomy ukazywały się od około 2000 roku do około 2010 i poza aktualizacjami istniejących podręczników nowe tomy w tym kolorze nie będą już publikowane.   

 

PROQUAL Management Institute
B. T. Greber Spółka Jawna

ul. Ostrowskiego 30, 53-238 Wrocław
e-mail: biuro@proqual.pl
tel.: +48 71 355 18 08
fax: +48 71 72 313 94
Godziny pracy biura: 8:00 - 16:00 Więcej
Facebook
© Copyright PROQUAL | Realizacja PROADAX
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.