Odwiedź nas również na:
Facebook
Facebook

Aktualności

Podręcznik AIAG & VDA coraz bliżej!

Podręcznik AIAG/VDA coraz bliżej, a wraz z jego wydaniem zarówno rewolucje jak i zmiany formalizujące best practice najlepszych moderatów FMEA.

Sama data wydania podręcznika zapowiedziana została na czerwiec tego roku. Wiemy, że w tym momencie jest zatwierdzany przez AIAG, a w maju ma zostać zatwierdzony przez VDA.

Początkowo podręcznik zostanie wydany w dwóch wersjach językowych: niemieckiej i angielskiej, jednak z czasem pojawią się inne tłumaczenia zarówno z języków europejskich jak i azjatyckich.

W nowym podręczniku pojawi się dużo zmian w celu ulepszenia analiz ryzyka.

Położony zostanie nacisk na skuteczność analiz i ich wpływ na redukcję kosztów jakości.

Do listy zmian zalicza się modernizacja tabel S, O, D w tym wycofanie z OCC wartości występowania i zastąpienie jej oceną opartą na solidności prewencji, uwzględnienie w ocenie skutków m.in. skutków wewnętrznych czy wycofanie kłopotliwego sformułowania „z ostrzeżeniem/bez ostrzeżenia” przy najwyższych ocenach SEV.

AP czyli Action Priority ma zastąpić RPN. Podział ważności błędów będzie trzy stopniowy: High, Medium i Low. Poziom AP będzie określany na podstawie tabel ważności poszczególnych składowych. W nowo zaproponowanym rozwiązaniu największe znaczenie będzie miało SEV potem OCC a na końcu DET. Ta zmiana ma odróżnić ważność błędów między tymi o niskim SEV i wysokim DET, a tymi o wysokim SEV i niskim DET. Dotychczas patrząc na samo RPN nie było różnicy.

Cenną informacją jest również to, że DFMEA w przypadku wyrobów związanych z systemami zapewniającymi bezpieczeństwo powinno zostać uzupełnione o analizę FMEA-MSR. Celem analizy FMEA for Monitoring and System Response (FMEA-MSR) jest zidentyfikowanie, w jaki sposób systemy mogą zawieść, gdy są używane przez klienta finalnego. Metoda ta jest łącznikiem pomiędzy DFMEA a bezpieczeństwem wyrobów zgodnie z wymaganiami ISO 26262.

Na koniec informacja, która na pewno ucieszy wiele osób – nie trzeba będzie wprowadzać zmian w przeprowadzonych przed wydaniem podręcznika analizach FMEA!

PROQUAL Management Institute
B. T. Greber Spółka Jawna

ul. Ostrowskiego 30, 53-238 Wrocław
e-mail: biuro@proqual.pl
tel.: +48 71 355 18 08
fax: +48 71 72 313 94
Godziny pracy biura: 8:00 - 16:00 Więcej
Facebook
© Copyright PROQUAL | Realizacja PROADAX
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.