Odwiedź nas również na:
Facebook
Facebook

Aktualności

Komunikat dla interesariuszy IATF z 26 kwietnia 2024!

IATF opublikował informację o zmianach w procesie kwalifikacji auditorów oraz w bieżących wymaganiach kwalifikacyjnych związanymi z wprowadzeniem nowych Rules IATF. Przeczytaj wpis i dowiedz się więcej!

26 kwietnia 2024 IATF opublikował komunikat dla jednostek certyfikujących, auditorów, osób niebędących auditorami i wszystkich powiązanych interesariuszy. Poinformował w nim o kluczowych zmianach w procesie kwalifikacji auditorów oraz wymagań kwalifikacyjnych, które są związane z publikacją najnowszego wydania wytycznych do certyfikacji na zgodność ze standardem IATF 16949. 

Czego tyczą szczegóły komunikatu? 

Najważniejszą informacją jest to, że od 01.01.2025 wszystkie audity strony trzeciej IATF 16949 należy przeprowadzić zgodnie z nowymi wytycznymi ITAF edycja 6.  

Kolejne informacje dotyczą procesu kwalifikacji auditorów, który będzie obejmował ukończenie modułu szkolenia internetowego zakończonego testem ze zrozumienia nowych wytycznych. Test zawierać będzie pytania otwarte, nie jest ograniczony czasowo ani kontrolowany, a aby go zaliczyć należy zdobyć co najmniej 80% punktów w maksymalnie 4 próbach. 

Szczegóły odnośnie nowych wymagań w procesie kwalifikacji możecie znaleźć w tabeli poniżej.

Na kogo wymagania mają wpływ? Nowe wymagania
Nowy auditor (faza 1) 
 • Szkolenia dla auditorów obejmujące wstępną ocenę ADP do końca 2024 roku będą prowadzone według wymagań z 5. edycji. Jednak muszą być ukończone w ciągu 3 miesięcy i nie później niż 31 grudnia. W listopadzie i grudniu 2024 szkolenia dla nowych auditorów zostaną zawieszone. 
 • Od września 2024 roku nowym auditorom, którzy przejdą ocenę wstępną ADP zostanie przydzielone szkolenie i test zrozumienia według wymagań 6. edycji.
 • Od listopada 2024 roku nowym kandydatom na auditorów (także tym co już są w systemie, ale nie brali udziału w zajęciach) zostanie przypisany moduł szkoleniowy według wymagań 6. edycji. Muszą oni pomyślnie ukończyć ten moduł zanim wezmą udział w nowych zajęciach dla auditorów w 2025 roku. 
 • Od stycznia 2025 roku wszystkie nowe zajęcia dla auditorów (w tym powtórki) zostaną dostosowane do wytycznych 6. edycji. 
Auditor (faza 2) 
 • W 2024 roku wydarzenie kwalifikacyjne fazy 2 będzie dostosowane do wymagań 5. edycji. 
 • Od września 2024 roku auditorzy, którzy uzyskali na zielono ocenę ADP (4-AUD), ale nie ukończyli jeszcze fazy 2 uzyskają dostęp do modułu szkoleniowego w ADP według wymagań 6. edycji. Jeżeli auditor pomyślnie zakończy test kończący moduł, będzie mógł w 2025 roku przeprowadzić audit. 
 • W 2025 roku wydarzenie kwalifikacyjne fazy 2 będzie zaktualizowane do wymagań 6. edycji, a każdy kto weźmie w nim udział musi pomyślnie zakończyć moduł szkoleniowy według wymagań 6. edycji.
Istniejący w pełni wykwalifikowany auditor (5-ADP/6-ADP/6-AUD-B) 
 • Wszyscy w pełni wykwalifikowani auditorzy od września 2024 roku będą mieć dostęp do modułu szkoleniowego zgodnego z wymaganiami 6. edycji. Jeżeli auditor pomyślnie ukończy test otrzyma nowy numer identyfikacyjny (bez terminu ważności) i będzie mógł przeprowadzić audit w 2025 roku, według wymagań 6. edycji. Natomiast brak pomyślnego wyniku na teście będzie skutkował dezaktywacją auditora. 
Auditor w procesie rekwalifikacji (4-ADP) 
 • Auditorom podczas procesu ponownej kwalifikacji z numerem 4-ADP po pomyślnym przekwalifikowaniu się (5-ADP) od września 2024 roku zostanie zapewniony dostęp do szkolenia i testu zrozumienia według wymagań 6. edycji. 
 • Auditorzy 4-ADP, którzy nie mają możliwości osiągnąć poziomu 5-ADP przez termin ważności licencji bliski końca 2024 roku, zaleca skontaktować się od listopada 2024 roku ze swoim Biurem Nadzoru, aby dokonać specjalnych ustaleń.
Rola wykwalifikowanych osób niebędących auditorami w ADP (6-NL1-B/6-NL2-B) 
 • Wszyscy wykwalifikowani auditorzy, którzy nie są auditorami uzyskają od września 2024 roku dostęp do modułu szkolenia w ADP według wymagań 6. edycji. Po pomyślnym ukończeniu modułu numery identyfikatorów zostaną zmienione. 
Nowe role nieauditorskie w ADP 
 • Nowym auditorom, którzy nie są auditorami dla obu poziomów kwalifikacji zostanie przydzielony od listopada 2024 roku moduł według wymagań 6. w ramach warunków wstępnych ADP, a w tym samym czasie moduł według wymagań 5. edycji zostanie wycofany. 

Oficjalny dokument jest już dostępny na stronie IATF.

PROQUAL Management Institute
B. T. Greber Spółka Jawna

ul. Ostrowskiego 30, 53-238 Wrocław
e-mail: biuro@proqual.pl
tel.: +48 71 355 18 08
fax: +48 71 72 313 94
Godziny pracy biura: 8:00 - 16:00 Więcej
Facebook
© Copyright PROQUAL | Realizacja PROADAX
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.